2013-11-04 20:39:24

Građanski odgoj i obrazovanje u OŠ Matije Gupca

Novosti

Od školske godine 2012./2013. u OŠ Matije Gupca provodimo građanski odgoj i obrazovanje kao izborni predmet za učenike osmih razreda i kao međupredmetnu temu.
Metodama aktivnog učenja proučavamo sadržaje vezane uz ljudska prava, demokraciju, kulturni identitet, gospodarstvo, ekologiju i komunikacijske vještine. Ishodište su nam postojeći nastavni planovi i programi, te godišnji plan i program škole.

Ishodi GOO-a ostvaruju se i kroz izvannastavne aktivnosti te školske projekte. Brojne izvannastavne skupine u školi učenike senzibiliziraju i uvježbavaju za sadržaje i vještine koje se uklapaju u područje građanskog odgoja, npr. vrtlari, eko-skupina, domaćinstvo, debatni klub, volonterski klub, novinari, radijska skupina i dr.

Aktivnosti kojima razvijamo međusobnu suradnju i stječemo građanske vještine i vrijednosti su:

• obilježavanjem posebnih dana učimo o građanskim i ljudskim pravima svih stanovnika naše domovine

• istraživanje uzroka problema u društvu i načina njihova prevladavanja

• upoznavanje institucija vlasti u školi, gradu, državi te njihova funkcioniranja

• kroz terenske nastave otkrivamo kulturna, prirodna i društvena obilježja naše domovine

• vježbanje komunikacijskih vještina

• organiziranje sajmova na kojima će naši zadrugari prodavati svoje proizvode

• sudjelovanje u humanitarnom radu