2012-10-22 21:15:07

Produzeni boravak

U nasoj se skoli provodi program produzenog boravka za ucenike prva tri razreda. Rad u produzenom boravku pocinje nakon redovne jutarnje nastave i traje do 17 sati. Odgojno - obrazovne skupine produzenog boravka organizirane su kao homogene skupine ucenika istog razrednog odjela (1. a, 1. b i 1. c) i kao heterogene skupine sastavljene od dva razredna odjela (2. ac, 2. bc, 3. ac i 3. bc).

Ciljevi programa su:

• pruziti ucenicima sigurno, ugodno i poticajno okruzenje
  • omoguciti djetetu puni osobni i socijalni razvoj s naglaskom na uvazavanju individualnih razlicitosti
  • raznovrsnim odgojno - obrazovnim sadrzajima povoljno utjecati na razvoj djetetovih vjestina i kompetencija, te stjecanje novih znanja
  • pripremiti ucenike za samostalno ucenje u daljnjem obrazovanju te razvijati potrebu cjelozivotnog ucenja

Program produzenog boravka realizira se kroz razlicita podrucja aktivnosti:

• jezicno - komunikacijsko i kulturno - umjetnicko podrucje
  • matematicko - logicko i radno - tehnicko podrucje
  • sportsko - rekreativno i zdravstveno podrucje
  • drustveno - humanisticko podrucje

Vrijeme provedeno u produzenom boravku podijeljeno je na razlicite dijelove koji se izmjenuju: odgojno - obrazovni rad, slobodno i organizirano vrijeme. Dva puta u danu ucenici s uciteljicom odlaze u skolsku blagovaonicu na rucak i poslijepodnevnu uzinu, gdje se trudimo razvijati navike kulturnog ponasanja i stvaramo zdrave prehrambene i higijenske navike.

Nakon rucka je vrijeme za igru, odmor i rekreaciju po slobodnom izboru ucenika ili u organiziranim sportsko - rekreativnim aktivnostima na skolskom igralistu. Po povratku u ucionicu slijedi vrijeme za ucenje, ponavljanje i uvjezbavanje gradiva obradenog na nastavi, cesto kroz igru i razlicite zabavne zadatke. Preostalo vrijeme radimo na razrednim projektima, citamo, crtamo, slikamo, pjevamo, posjecujemo skolsku knjiznicu i sudjelujemo u razlicitim radionicama.

Produzeni boravak u nasoj skoli je mjesto igre, druzenja, ucenja i stvaranja. Posebno smo ponosni na likovne i druge kreativne radove kojima oplemenjujemo prostore u kojima boravimo.

Par riječi o tome što učenici misle o produženom boravku:

Najviše mi se sviđa u boravku kad učimo. (S.Š. )
    U školi mi se najviše sviđa filmski petak. ( B.H.)
    Najviše mi se sviđa kada slikamo i crtamo. (E.K. )
    Volim vrijeme provoditi u školskoj knjižnici. ( I.P.)
    Najviše volim boraviti u učionici. ( N.Š.)
    Ja najviše volim boraviti na školskom igralištu. ( J.L.)
    Volim jesti pužića sa sirom. (N.Đ.)
    Volim kad učiteljica upotrijebi moć glasa. ( P.J.)
    Ja najviše volim kada se svi igramo zajedno. (A.B.)
    Volim kad pjevamo tetama kuharicama. ( J.D.)