2015-02-20 08:40:56

Dani materinskoga jezika

e3 pe
Povodom Medunarodnog dana materinskoga jezika organizirali smo prigodna dogadanja koja ce se odvijati u nasoj skoli tijekom narednih dana, od 20. - 28. veljace.
Naime, Medunarodni dan materinskoga jezika obiljezava se svake godine, 21. veljace, s ciljem unapredivanja, ucenja i razvoja materinskog jezika, te njegovanja jezicne i kulturne razlicitosti i visejezicnosti.

S obzirom na specificnosti nase skole, cini nam se da je obiljezavanje ovog dana izvrsna prigoda za isticanje vaznosti nacionalnog identiteta, ali i multikulturalnosti, multietnicnosti, kao i prigoda za sirenje znanja, svjetonazora i jacanje tolerancije.

Tako mozete prisustvovati jezicnim radionicama koje ce odrzavati ucenici - izvorni govornici, poslusati predavanje o njihovim domovinama, saznati vise o povijesti razvoja jezika, osmisliti nove rijeci u hrvatkom jeziku i napisati vlastiti rjecnik, kao i pogledati izlozbu o materinskom jeziku u knjiznici.

Plan dogadanja povodom Dana materinskog jezika (20. - 28. veljace 2015.)

1. Izlozba ucenickih radova u knjiznici - My Language - My Favorite Language - knjiznica (ucenici E5, MYP-a i Ina Tomic)

2. Moj mali rjecnik - radionica za ucenike nizih razreda razreda - knjiznica, Irena Safarik

3. Kako je nastao govor - radionica za ucenike visih razreda - knjiznica, Irena Safarik

4. Radionica - My Mother Tongue (E5 i MYP-a, voditeljica Ina Tomic) - knjiznica

5. My Digital Dictionary - Izrada digitalnog rjecnika u aplikaciji Storybird - knjiznica (Irena Safarik, Ina Tomic)

6. Radionice jezika - Naucimo kineski, poljski, talijanski i perzijski jezik

Ucenice Karolina, Zahra, Yena i Elena ce odrzati satove svog materinskog jezika u 7. a i 7. c prema sljedecem rasporedu:

- perzijski i kineski: srijeda, 13:15 - 13:55 u 7. c, B8
- poljski i talijanski: petak, 14:00 - 14:45 u 7. a, B4
- radionica jezika - E5 - E4 i 4. a i 4. c

Ucenici Fiona (indonezijski), Noora (estonijski), Liza (madarski), Mihnea (rumunjski) i Aris (grcki)

8. Language Course - Mala dvorana - ucenici i njihovi roditelji predstavljaju zemlju iz koje dolaze:

1. Poljska i poljski jezik - mama Gawin: srijeda, 25. veljace u 8:50 do 9:35.
- General facts about Poland
- The most beautiful places (movie)
- Culture:
MUSIC: Chopin - Karolina will play one short piece by Chopin
LITERATURE: "A cat in an empty flat" by Wis?awa Szymborska

2. Cile i spanjolski jezik - mama Soza Palma: petak, 27. veljace od 8:50 do 9:35

9. Ucenici 7. razreda, E5 i MYP-a: prijevod pjesme Dobrise Cesarica: Vocka poslije kise, na razlicite jezike.

Pridruzite nam se!

Knjiznicarke: