2011-12-13 12:55:36

Medijacija

Novosti

Poslusajte emisiju o medijaciji i Medijacijskom klubu koju su snimili nasi ucenici za Skolski radio:

Sukobi

Dio školske svakodnevnice

• Je li sukob moguće riješiti na miran i nenasilan način?
  • Na koji način učenik može dobiti podršku i osjećati se dobro u školi nakon sukoba?

Ukoliko je došlo do nasilja među učenicima potrebno je postupati prema zakonski određenoj proceduri. No, što je s daleko većim brojem svakodnevnih školskih sukoba koji nisu podložni ovim mjerama? Dio onih sukoba koje učenici ne uspijevaju riješiti samostalno, a koji nisu podložni izricanju pedagoških mjera, u našoj školi željeli bismo kad god je moguće, rješavati medijacijom.

Medijacija

Što je to?
Medijacija u školi je metoda rješavanja sukoba u kojem stručna neutralna osoba pruža podršku učenicima kako bi sukob riješili konstruktivno i na obostranu dobrobit.
Sudjelovanje u medijaciji je dobrovoljno – važno je da sudjeluje samo onaj tko to želi, i povjerljivo je – ono što se kaže na medijaciji ostaje između sukobljenih strana i medijatora.
Kroz povjerljiv razgovor , u jednom ili nekoliko susreta, medijator/ica omogućuje sudionicima da otvoreno govore o svom sukobu te izraze svoje želje i potrebe.
Naravno, medijacija nije primjenjiva ukoliko je došlo do težeg fizičkog nasilja ili ako se radi o bullyingu – tad će biti primjerenije druge metode rješavanja sukoba.
No, iskustvo pokazuje da je onih sukoba za koje je medijacija primjerena, daleko veći broj!
Iako metoda medijacije ne nudi garancije, često je ishod ovog procesa upravo razrješenje sukoba zbog kojeg su sudionici došli, a što je još važnije – više razumijevanja i kvalitetnija komunikacija s obje strane.

Školski medijatori

Tko su oni?
Školski medijatori i medijatorice su učitelji i stručni suradnici koji su prošli edukaciju u primjeni medijacije.
Educirane medijatorice u našoj školi (zasada) su:

• Natalia Dujić, školska psihologica
  • Ana Mirković, socijalna pedagogica, voditeljica skupine PSP-a u našoj školi
  • Branka Jankovic, uciteljica hrvatskog jezika; voditeljica Medijacijskog kluba u nasoj skoli
  • Irena Brodej Balestrin, uciteljica RN
  • Mihaela Bartolome, uciteljica matematike

Što medijatori/ice rade?
Saslušaju sukobljene strane, pritom ne zauzimajući niti jednu stranu, već kroz razgovor pokušavaju postići bolje razumijevanje i međusobno poštivanje sukobljenih strana. Oni pomažu sukobljenim stranama da se usuglase oko rješenja.