2015-11-19 12:07:10

Čarolija prvih rečenica

Postoji izreka: „Ne sudi knjigu po koricama“.
A što je sa prvim rečenicama, onim akoje nas uvedu u knjigu, nagovore nas da na nju obratimo pažnju, imaju zadatak da nam je predsatve i zaintrigiraju nas?

Učenici 5.a razreda sudjelovali su u radionici „Čarolija prvih rečenica“, u školskoj knjižnici, 17. studenog 2015.
Pokušali smo odgonetnuti što nas motivira da pročitamo neku knjigu.
Neki su rekli da je to kratak sadržaj na koricama, drugi da čitaju knjige omiljenih pisaca, nekima se ipak dopadne slika na koricama, ali svi su se složili da je prva rečenica ono što ih potakne na sud o tome hoće li im knjiga biti zanimljiva i s kakvim očekivanjima će nastaviti čitanje.

Odigrali smo i mali kviz pogađanja iz kojih djela su koje početne rečenice, i - vjerovali ili ne - učenici su postigli odličan rezultat!

Na kraju radionice, imali su zadatak na osnovu prvih rečenica iz poznatih knjiga pokušati osmisliti svoju vlastitu priču.

Irena Šafarik, knjižničarka